Forty
W XIX wieku Poznań stał się Festung Posen – pruską twierdzą pierwszej klasy, składającą się z wewnętrznego pierścienia fortyfikacji oraz dobudowanych później 18 fortów artyleryjskich. Na początku wieku XX wewnętrzy pierścień został rozebrany, a w jego miejscu powstała reprezentacyjna aleja oraz Dzielnica Cesarska. Największą pamiątką po owych umocnieniach jest… nazwa Ronda Kaponiera (która nie pochodzi od nazwiska żadnego zasłużonego poznaniaka; kaponiera to element fortyfikacji służący do ochrony fosy).
Do dzisiaj zachowały się za to niektóre forty tworzące zewnętrzny pierścień twierdzy, ale zaledwie kilka udostępnionych jest do zwiedzania – m.in. Fort III na terenie Nowego ZOO.
Fort VII, w którym w 1939 roku powstał pierwszy obóz koncentracyjny na polskich ziemiach (i gdzie po raz pierwszy użyto gazu do masowych mordów) mieści obecnie Muzeum Martyrologii Wielkopolan. Wizyta w nim jest wstrząsającym przeżyciem.
Do jednego z najlepiej zachowanych należy Fort VI. To gratka dla miłośników fortyfikacji i nie tylko! Poznamy tu historię twierdzy Poznań, przejdziemy podziemną poterną do kaponiery, pospacerujemy fosą, zobaczymy prochownię i XIX-wieczne latryny. Zwiedzanie odbywa się w określone dni lub po zgłoszeniu.