Dzielnica Cesarska
To kompleks reprezentacyjnych budynków powstałych na początku XX wieku na rozkaz niemieckiego cesarza Wilhelma II. Sercem dzielnicy jest zamek – najmłodsza rezydencja monarsza w całej Europie, która w czasie II wojny światowej została przebudowana na rezydencję Adolfa Hitlera (wtedy też dobudowano do wieży balkon, wyposażony podobno w podgrzewaną podłogę). Obecnie zamek służy kulturze – w środku znajduje się Centrum Kultury Zamek, Teatr Animacji, Kino Pałacowe i Muzeum Poznańskiego Czerwca 1956 – pierwszego w Polsce wystąpienia robotników przeciw władzy ludowej. Niektóre korytarze i pomieszczenia zamkowe są udostępnione do zwiedzania (także z audioprzewodnikiem, dostępnym w kasie). W jednym z nich odnajdziemy oryginalny podwójny tron niemieckiego cesarza.
Przed zamkiem stoi pomnik poświęcony M. Rejewskiemu, H. Zygalskiemu i J. Różyckiemu – kryptologom, którym udało się złamać szyfr Enigmy (maszyny szyfrującej, wykorzystywanej przez hitlerowców). Tuż obok zamku znajduje się interaktywne Muzeum Enigmy, w którym dowiemy się więcej na temat różnych szyfrów, samej Enigmy oraz prób złamania jej kodu. Zwiedzanie odbywa się z audioprzewodnikiem.
Dzielnicę Cesarską tworzą także: Collegium Minus (dzisiejszy rektorat Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza), Collegium Maius (obecnie budynek uniwersytecki, dawnej siedziba Komisji Kolonizacyjnej, której zadaniem było zwiększanie liczby osadników niemieckich w Wielkopolsce) oraz opera – wspaniały neoklasycystyczny gmach, ozdobiony figurą Pegaza.