10 rzeczy, które warto zrobić w Poznaniu
Obejrzeć koziołki
Koziołki to turystyczny symbol Poznania, który koniecznie trzeba zobaczyć przynajmniej raz w życiu! Niesforne zwierzątka pojawiają się na ratuszowej wieży tylko raz dziennie, w samo południe i trykają się 12 razy. Towarzyszy im trębacz, który na żywo gra poznański hejnał, jeden z najstarszych w Polsce. Nic dziwnego, że krótko przed 12:00 na poznańskim rynku zbierają się tłumy ciekawskich z telefonami i aparatami. Niektórzy z nich są co prawda nieco rozczarowani – musimy przyznać, że koziołki nie są najbardziej spektakularnym spektaklem, który zobaczycie w życiu. Za nimi kryje się jednak wielowiekowa tradycja, bo pierwszy mechanizm z sympatycznymi rogaczami (tak zwany mechanizm błazeński) został zamontowany ponad 500 lat temu!
Jeśli nie uda Wam się dotrzeć na Stary Rynek na godzinę 12:00, to jeszcze nic straconego. W Muzeum Poznania w ratuszu znajduje się poprzedni, nieużywany już mechanizm z koziołkami, a na pobliskim Placu Kolegiackim – ich pomnik. A jeśli chcecie dowiedzieć się, w jaki sposób zwierzątka stały się symbolem Poznania (i jak mają na imię), zapraszamy do kontaktu pod telefonem 792615799. W czasie wycieczki po Starym Rynku i okolicy opowiemy Wam legendę o koziołkach i pokażemy miejsca, których nie znajdziecie w czasie samodzielnego spaceru. Zapraszamy!
Zjeść pyrę z gzikiem
Nie bez powodu Poznań bywa nazywany Pyrlandią, a Wielkopolska – krainą podziemnej pomarańczy. Pyry królują na stołach poznaniaków, i to pod różnymi postaciami: jako szagówki (bo cięte na szagę), plyndze (podane np. z kleksem śmietany albo gulaszem), ślepe ryby (czyli zupę z ziemniaków, ale za to bez ryby)… czy słynne pyry z gzikiem! To po prostu ziemniaki gotowane w mundurkach, serwowane z twarożkiem ze śmietaną, szczypiorkiem, cebulką czy rzodkiewką. Pyry z gzikiem są niezbyt skomplikowanym daniem, ale za to smacznym i pożywnym, które nigdzie nie smakuje tak dobrze, jak w Poznaniu. A jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o poznańskiej kuchni, gwarze i zwyczajach, polecamy się jako przewodnicy miejscy. Zdradzimy wam, gdzie podają najlepsze pyry i czym są właściwie wspomniane wcześniej szagówki i ślepe ryby oraz jak smakuje ciasto z ziemniaków. A może macie ochotę na wycieczkę kulinarną, w czasie której odwiedzicie kilka restauracji i w każdej spróbujecie innej poznańskiej potrawy? Napiszcie do nas!
Przejechać się Maltanką
Maltanka to kolejka wąskotorowa, która w okresie wiosenno-letnim kursuje wzdłuż Jeziora Maltańskiego. Stacja początkowa znajduje się przy Rondzie Śródka, a końcowa – przy Nowym ZOO. Można też wysiąść przy jednej ze stacji po drodze – Balbinka albo Ptyś tuż przy Termach Maltańskich. To kompleks rekreacyjno-sportowy, który wykorzystuje wody geotermalne. Goście mogą wypocząć w licznych basenach, pobawić się na zjeżdżalniach i placach zabaw albo zrelaksować w Świecie Saun i Strefie SPA. Ale wróćmy do Maltanki!
Kolejka jeździ po torach szerokości 60 cm na odcinku prawie 4 km. W czasie niektórych przejazdów wagoniki podczepione są do stuletniego parowozu (konkretniej mówiąc – Borsig Bn2t 11458 z 1925 roku)!
Przejazd Maltanką i pobyt w Termach albo zwiedzanie Nowego ZOO to wspaniałe ukoronowanie pobytu w Poznaniu. A jakie inne atrakcje warto zobaczyć? Chętnie pomożemy Wam ułożyć program zwiedzania i oprowadzimy po zabytkach miasta! Czekamy na kontakt pod numerem: 792615799.
Zakupy w Starym Browarze
Jeśli lubicie robić zakupy, Poznań ma do zaoferowania aż 20 galerii handlowych! Wśród nich wyróżnia się Stary Browar, uznany przez Międzynarodową Radę Centrów Handlowych za najlepszy taki obiekt w Europie i na świecie! Warto do niego zajrzeć, nawet jeśli nie planujecie niczego kupować. Bo Stary Browar zachwyca swoją architekturą i licznymi dziełami sztuki współczesnej, które znajdują się w środku. Największe wrażenie robi „Blask Księżyca” Igora Mitoraja i ogromny „Kufel”, który znalazł się nawet w Księdze Rekordów Guinnessa! Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o rzeźbach i samym Starym Browarze, możecie wypożyczyć na miejscu audioprzewodnik – albo skorzystać z usług lokalnego przewodnika. Chętnie zdradzimy Wam kilka sekretów Starego Browaru – wiedzieliście na przykład, że prezydent Poznania w związku z Browarem został postawiony przed sądem? Jak sprawa się zakończyła, dowiecie się podczas wycieczki. Zapraszamy do kontaktu, czekamy na wiadomość od Was!
Zwiedzić Centrum Szyfrów Enigma
Enigma to maszyna szyfrująca, wykorzystywana w czasie II wojny światowej przez hitlerowskie Niemcy. Kod Enigmy uchodził za niemożliwy do złamania – a jednak trójce polskich uczonych się udało! Osiągnięcie Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego było największym wkładem Polski w pokonanie III Rzeszy – ale niestety mało kto o tym wie. Centrum Szyfrów opowiada historię Enigmy i trójki kryptologów w bardzo interesujący sposób. Ekspozycja jest interaktywna, a zwiedzanie odbywa się z audioprzewodnikiem i jest pewnym wyzwaniem intelektualnym. W czasie zwiedzania przejdziecie bowiem kurs kryptologii i dowiecie się, w jaki sposób ludzie od najdawniejszych czasów utajniali informacje. Poznacie najciekawsze szyfry i sposoby ich złamania – sami będziecie mogli poczuć się jak kryptolodzy!
Warto zarezerwować bilet online, a po zwiedzaniu ekspozycji – może by wziąć udział w grze miejskiej? Zapraszamy Was na zabawę po mieście z animatorami, w czasie której przeniesiecie się do okresu międzywojennego i jako kryptolodzy spróbujecie zmierzyć się z szyfrem Enigmy. Gra przeznaczona jest dla większych grup. Jeśli jesteście zainteresowani, dajcie znać!
Udać się nad Wartę
Jeśli chcecie odpocząć po zwiedzaniu miasta, przejdźcie się nad rzekę! Zwłaszcza latem czeka tu na Was sporo atrakcji. Do wyboru jest rejs statkiem (port jest np. w pobliżu katedry), kilka plaż miejskich z białym piaskiem, boiskami i leżakami i wypożyczalnie motorówek i kajaków. Na plażach regularnie odbywają się koncerty – często nieodpłatne. KontenerART, czyli nadrzeczne centrum kultury i sztuki, zaprasza na kino letnie, warsztaty, występy i inne wydarzenia. A nawet jeśli akurat nic się nie dzieje, możecie posiedzieć na leżaku, napić się czegoś otrzeźwiającego i relaksować się nad nadwarciańskim brzegiem. A może wolicie przyjść nad Wartę z własnym grillem? Nie ma problemu! Jeśli natomiast wolicie spędzić czas aktywnie, przejedźcie się rowerami wzdłuż Wartostrady. Ta popularna trasa dla pieszych i rowerzystów ciągle się rozwija i z roku na rok jest coraz dłuższa.
A jeśli chcecie nie tylko się przejechać, ale także dowiedzieć paru ciekawostek o Poznaniu, zapraszamy na przejazd przez miasto z przewodnikiem. Wycieczki rowerowe to świetny sposób na poznanie stolicy Wielkopolski w atrakcyjny sposób. Zapraszamy do kontaktu pod numerem: 792615799.
Zobaczyć jedyny w Polsce obraz Claude’a Moneta w Muzeum Narodowym
W roku 2000 o obrazie „Plaża w Pourville” słynnego francuskiego impresjonisty zrobiło się głośno. A to dlatego, że dzieło padło łupem złodzieja! O bezczelnej „kradzieży stulecia” w biały dzień informowały media na całym świecie. Dopiero po 10 latach obraz udało się odzyskać, i to tylko przypadkiem. Złodziej wyciął go z ram ostrym narzędziem i chociaż obraz poddano starannej, kilkumiesięcznej konserwacji, do dzisiaj można łatwo rozpoznać ślady zbrodni – sygnatura artysty została przecięta. Uszkodzony podpis sprawił, że obraz znacznie stracił na wartości, ale za to stał się prawdziwym celebrytą. Do Galerii Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu zaczęły ściągać tłumy, chcące go zobaczyć.
Ale dzieło Moneta nie jest jedynym cennym obrazem w Galerii. Znajdziemy tu dzieła Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Chełmońskiego, Witkacego i wielu, wielu innych znanych artystów. A jeśli uważacie, że sztuka Was nudzi, wybierzcie się do muzeum z naszym przewodnikiem. Opowiemy Wam dokładnie historię kradzieży „Plaży w Pourville” i przekonamy, że sztuka jest naprawdę fascynująca. Napiszcie do nas, żeby zarezerwować zwiedzanie z przewodnikiem.
Wybrać się na Stadion Lecha
Stadion przy ul. Bułgarskiej był jednym z kilku, na którym rozegrano mecze fazy grupowej Mistrzostw Europy 2012. Obecnie stadion użytkuje drużyna Lech Poznań, a rozgrywane tutaj mecze bywają równie ciekawe jak mecze reprezentacji Portugalii, Irlandii i Chorwacji w 2012 roku. Stadion może pomieścić prawie 43 tysiące kibiców, a fani piłki nożnej mogą go obejrzeć nie tylko podczas rozgrywek. Stadion jest dostępny do zwiedzania, zarówno dla osób indywidualnych, jak i grup. Podczas oprowadzania zobaczycie m.in. szatnie i lożę prezydencką, usiądziecie na ławce rezerwowych i odkryjcie, czym jest „magia Bułgarskiej”!
A jeśli nie jesteście fanami futbolu, ale lubicie mocne wrażenia, stadion również ma sporo do zaproponowania. Sprawdźcie tylko ofertę Joy Factory. Skok wahadłowy na linie z wysokości 14. piętra, zjazd na linie, spacer albo nawet joga na dachu stadionu, bieg po 30-metrowej ścianie niczym żołnierz jednostki specjalnej… Ale to tylko dla ludzi o naprawdę mocnych nerwach!
Przejechać się Bimbabusem
Jeśli chcecie zwiedzić Poznań w ciągu tylko jednego dnia, świetnym pomysłem będzie przejazd Bimbabusem – kolorowym, dwupiętrowym autobusem bez dachu. Trasa przebiega po największych atrakcjach Poznania. Z biletem „HopOn, HopOff” możecie wysiadać na dowolnych przystankach, zwiedzać dane miejsce (np. Ostrów Tumski, Stary Rynek, Palmiarnię czy Dzielnicę Cesarską), a potem wsiąść do kolejnego Bimbabusa. Po drodze posłuchacie ciekawostek o mieście i zobaczycie je z zupełnie innej perspektywy!
Bimbabusa można też wynająć i samemu ustalić plan i długość przejazdu. To bardzo interesujący sposób zwiedzania podczas imprez integracyjnych, dla gości biznesowych czy dla grup szkolnych. Nasi przewodnicy chętnie zabiorą Was w podróż Bimbabusem, a w razie potrzeby przygotują dodatkowe atrakcje. Mała degustacja? Konkursy? Animacje? Dajcie tylko znać, czego oczekujecie. W celu ustalenia szczegółów, dzwońcie pod numer: 792615799.
Poznaj świat osób niewidomych
Jedną z najnowszych atrakcji Poznania jest Niewidzialna Ulica – jedno z zaledwie kilku takich miejsc w Polsce, gdzie możecie poczuć na własnej skórze, jak wygląda życie w ciemnościach. Przewodnik (osoba niewidoma lub słabowidząca) zabierze Was na tor przeszkód, jakim jest miasto. Wyostrzcie zmysły i poczujcie, co się dzieje, kiedy otacza Was kompletna ciemność!
Niewidzialna Ulica znajduje się w bardzo atrakcyjnej części miasta, w dzielnicy zwanej Łazarzem, pełnej ślicznych secesyjnych kamienic. W pobliżu znajduje się też Palmiarnia, a jeszcze nieco dalej – secesyjne Jeżyce i teren Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jeśli chcecie poznać tę część Poznania, zapraszamy Was na wycieczkę z przewodnikiem. Oprowadzimy Was po okolicy i pokażemy ukryte perełki. Czekamy na kontakt!
A jeśli po wizycie na Niewidzialnej Ulicy czujecie niedosyt, wybierzcie się jeszcze do Dark Restaurant. W tej wyjątkowej restauracji je się w całkowitych ciemnościach, a kelnerzy korzystają z noktowizorów. Okazuje się, że odnalezienie szklanki czy sztućców – albo jedzenia na talerzu – wcale nie jest takie proste! W dodatku menu jest niespodzianką i sami musicie odgadnąć, co Wam zaserwował szef kuchni. Niezapomniane przeżycie.