10 najbardziej instagramowych miejsc w Poznaniu
Stary Rynek
To z pewnością jedno z najbardziej fotogenicznych miejsc Poznania, które dobrze wyjdzie na zdjęciach o każdej porze dnia. Jeśli chcecie sfotografować ratusz i kolorowe domki budnicze, stojące koło niego, wybierzcie się na rynek przed południem – fasady będą pięknie oświetlone. Ponieważ na rynku zawsze coś się dzieje, macie szansę na ciekawe ujęcie. Wielkie bańki mydlane, artyści uliczni, poznańscy ułani na koniach, noszący historyczne mundury, detale kamienic, fontanny, ogródki restauracyjne… Możliwości jest mnóstwo!
Opera
Opera, czyli właściwie Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki, to przepiękny neoklasycystyczny gmach z 1909 roku. Wejścia do niego pilnują kobieta z lwem i mężczyzna z panterą, a na szczycie znajduje się figura Pegaza. Fontanna przed operą i otaczający ją kwietnik sprawia, że miejsce to zawsze prezentuje się ślicznie – zwłaszcza w słoneczne dni.
Most Biskupa Jordana
To właściwie kładka pieszo-rowerowa, łącząca Ostrów Tumski ze Śródką, znajdująca się w niezwykle malowniczym miejscu. Mamy stąd doskonały widok na tył katedry oraz Bramę Poznania. To także jedno z najbardziej romantycznych miejsc w mieście, czego dowodem są setki kłódek z imionami, które zawieszają tu zakochani. Co ciekawe, most stoi w obecnym miejscu zaledwie od 2007 roku. Wcześniej stał nieużywany ok. kilometra dalej, postanowiono jednak dać mu drugie życie i przetransportowano po szynach wzdłuż rzeki na obecne miejsce.
Śródka
Na Rynku Śródeckim znajduje się jeden z cudów Polski! To mural 3D, który w plebiscycie National Geografic Travel w 2016 roku zajął 5. miejsce. Mural nosi nazwę „Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle” i został zaprojektowany w oparciu o fotografie dawnej Śródki. Dzisiaj to największa atrakcja tej części miasta, ale w okolicy zajdziemy też inne ciekawe kadry (np. instalację Zielona Symfonia na ścianie nieodległej kamienicy). A jeśli lubicie murale, powinniście też zobaczyć ten na dziedzińcu kamienicy nr 7 przy ulicy Za Bramką.
Okrąglak
To modernistyczny budynek, ukończony w 1954 roku i pierwszy w Poznaniu zbudowany z prefabrykatów. Przez wiele lat był wyszydzany – jako kompletnie niepasujący do sąsiadującej z nim architektury. Ostatecznie jednak poznaniacy poznali się na nim i Okrąglak został uznany za najpiękniejszy budynek II połowy XX wieku! Jego najpiękniejszy i najbardziej zaskakujący element nie jest widoczny z zewnątrz – to klatka schodowa, ciągnąca się od parteru po ostatnie piętro. Do Okrąglaka można wejść w dni robocze (obecnie służy jako budynek biurowo-usługowy i w weekendy jest zamknięty).
Cytadela
To idealne miejsce dla fotografów szukających ciekawego ujęcia! Wymaga jednak czasu i dłuższego spaceru – w końcu Park Cytadela ma 100 hektarów powierzchni. Znajdziemy tu ciekawe rzeźby plenerowe – najokazalszą są „Nierozpoznani” Magdaleny Abakanowicz, najsłynniejszej współczesnej polskiej artystki. Ciekawą estetykę posiadają także rzeźby z lat 60-80-tych, np. Piast i Rzepicha, Don Kichot, Róża czy Zwierzę. Do robienia zdjęć zapraszają też liczne kwietniki. Latem w Rosarium rozkwitają tysiące róż, a jesienią drzewa zaczynają zmieniać kolory. Świetnymi kulisami są też hamaki wśród kwiatów przy restauracji Umberto.
Jeżyce
To dzielnica Poznania położona poza ścisłym centrum, znana przed wszystkim z licznych ciekawych restauracji i kawiarni, ale też wspaniałych secesyjnych kamienic z początku XX wieku. Spacerując jeżyckimi ulicami, możemy odnaleźć prawdziwe perełki – asymetryczne fasady o falistych, wijących się liniach, ozdobione motywami roślinnymi, kutymi balkonami i ciekawymi detalami. Do szczególnie ładnych należą te przy ulicy Roosevelta i Krasickiego.
Stary Browar
Nie bez powodu Stary Browar zdobył tytuł najpiękniejszej galerii handlowej w Europie i na świecie! Browar zachwyca architekturą w środku i na zewnątrz. Jest pełen uroczych zakątków, a poza tym – dzieł sztuki nowoczesnej, które świetnie prezentują się na zdjęciach. Bryła budynku z każdej strony wygląda inaczej – a najciekawiej chyba od strony parku. Jeśli chcecie wykonać profesjonalną sesję fotograficzną, będziecie potrzebować zgody Dyrekcji Starego Browaru, ale kilka ładnych zdjęć na Instagrama można wykonać bez załatwiania formalności.
Palmiarnia
Chociaż w środku zdecydowanie dominuje kolor zielony, będziecie mogli wykonać tu mnóstwo różnorodnych zdjęć, sugerujących, że wybraliście się na wycieczkę w o wiele bardziej egzotyczne rejony niż Wielkopolska. W każdym pawilonie odnajdziecie niezwykłe rośliny – pokryte „włosami” palmy, kaktusy (w tym wyglądające na wygodne „fotele teściowej”), cytrusy, gigantyczne pływające liście w pawilonie roślin wodnych… Pamiętajcie tylko, że wykonanie profesjonalnej sesji zdjęciowej jest płatne (100 zł).
Zamek cesarski
To fascynująca budowla, która miłośnikom fotografii może sporo zaoferować. Fotogeniczna jest zwłaszcza część położona od strony ogrodu – odkryjemy tam Fontannę Lwów (wzorowaną na słynnej fontannie w hiszpańskiej Grenadzie) i dwie urocze restauracyjki. A jeśli przyjrzymy się fasadzie zamku, odnajdziemy na niej dziesiątki płaskorzeźb. Rycerz walczący ze smokiem, Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, król Dawid z lirą, wiewiórki, lwy… wszystkie czekają na odnalezienie! Warto też wejść do samego zamku. Schody, lampy i marmurowe ściany tworzą niezwykłe tło, a z okien i balkonu od strony ogrodu będziemy mieć wspaniały widok na Plac Mickiewicza i Dzielnicę Cesarską.