Co warto zwiedzić w Poznaniu? Top 10 miejsc, które musisz zobaczyć!
Stary Rynek
To trzeci największy rynek w Polsce i jeden z najpiękniejszych, który po prostu trzeba zobaczyć! Najlepiej o godzinie dwunastej w południe, kiedy na wieży ratusza pojawiają się koziołki, a trębacz gra poznański hejnał. Ale Stary Rynek zachwyca o każdej porze. Kolorowe kamieniczki zachęcają do robienia zdjęć, śliczne ogródki restauracyjne zapraszają do krótkiego odpoczynku, a artyści uliczni pokazują swoje sztuczki. Stary Rynek to konieczny punkt każdej wizyty w Poznaniu.
Zainteresowani historią mogą zajrzeć do jednego z wielu ciekawych muzeów znajdujących się na samym rynku lub w jego pobliżu. W Muzeum Poznania w ratuszu zobaczycie jedno z najpiękniejszych wnętrz w mieście – oryginalną renesansową salę, a w Archeologicznym – obelisk faraona Ramzesa II z XIII wieku p.n.e. Miłośnicy muzyki powinni zajrzeć do Muzeum Instrumentów Muzycznych, a zainteresowani militariami – do Muzeum Wojskowego. A jeśli nie przepadacie za typowymi muzeami, na pewno pozytywnie zaskoczą Was Muzeum Rogalowe i Muzeum Pyry.
Ale nie tylko muzea kryją skarby – każda kamienica i każdy zakątek mają swoją historię. W jednym z domów przy rynku mieszkał lekarz Józef Struś, który leczył m.in. sułtana Sulejmana Wspaniałego i do dzisiaj wspominany jest w książkach do medycyny (choć z innego powodu). Na innej kamienicy zaznaczona jest marka wodna, która pokazuje poziom wody w czasie tragicznej powodzi w XVIII wieku. Fontanna Prozerpiny związana jest z historią pewnego niewiernego męża, a na dachu Pałacu Działyńskich przysiadł przedziwny ptak – to łabędź czy orzeł…? Nie ma lepszego sposobu, żeby się tego dowiedzieć, niż spacer z przewodnikiem miejskim! W czasie wycieczki po Starym Rynku i okolicach pokażemy Ci miejsca, na które nie zwróciłbyś uwagi i opowiemy historie, których nie ma w przewodnikach. Zapraszamy do kontaktu pod numerem: 792615799.
Kościół farny
Nie bez powodu fara uważana jest za najpiękniejszy kościół Poznania, a wśród wielu gości uchodzi za zabytek numer jeden w całym mieście. Kościół wydaje się wciśnięty między okoliczną zabudowę i jest o wiele większy, niż wygląda z zewnątrz. Ta barokowa świątynia powstała na przełomie XVII i XVIII wieku i zachwyca bogactwem dekoracji – z każdej strony na odwiedzających spoglądają aniołki, obrazy i figury pokrywają całą możliwą przestrzeń, a ołtarze zdobią spiralne kolumny. Jednocześnie kościół jest pełen iluzji optycznych – nie wszystko jest tym, czym się wydaje…
Wyjątkowe jest nie tylko wyposażenie kościoła, ale także organy, należące do najlepszych w Polsce. O ich wspaniałej barwie można przekonać się w czasie koncertów, organizowanych we wszystkie soboty w ciągu roku o godzinie 12:15 lub w okresie wakacyjnym od poniedziałku do soboty o tej samej porze. Koncerty trwają ok. 25 minut i są bezpłatne (choć można zostawić datek).
Z organami związana jest też historia o duchu, który podobno przez pewien czas ukazywał się w kościele. To zresztą nie jedyna tajemnicza historia, którą kryje fara… Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kościele i jego okolicy, zapraszamy na prywatną wycieczkę z przewodnikiem. W czasie spaceru pokażemy Ci nie tylko kościół, ale też znajdujące się tuż obok dawne kolegium jezuickie z urokliwym dziedzińcem. Obecnie mieści się tu Urząd Miasta, ale w przeszłości przez prawie 3 tygodnie mieszkał tu Napoleon Bonaparte, a potem koncertował Fryderyk Chopin. Dawne kolegium było też rezydencją Antoniego Radziwiłła, którego córka była wielką miłością pruskiego następcy tronu Wilhelma… ale jeśli chcesz wiedzieć, jak skończyła się ta historia miłosna, zapraszamy na wycieczkę. Informacji udzielimy pod numerem: 792615799.
Ostrów Tumski
Ostrów Tumski, czyli wyspa katedralna, to najstarsza część Poznania. To obowiązkowy – i naprawdę zaskakujący – punkt każdej wycieczki. Czy wiedzieliście, że poznański gród pod wieloma względami był pierwszy? Tutaj znajdowała się jedna z pierwszych siedzib Mieszka I i Bolesława Chrobrego, tutaj powstało pierwsze polskie biskupstwo oraz pierwsza katedra w Polsce, poza tym pierwsza nekropolia polskich władców i być może pierwszy murowany budynek na polskich ziemiach – palatium, to znaczy rezydencja władcy. Poza tym Ostrów Tumski to jedno z miejsc, w którym mógł się odbyć chrzest Mieszka I!
Do dzisiaj na Ostrowie Tumskim odnajdziemy relikty z X wieku. Przy gotyckim kościele Najświętszej Marii Panny znajduje się kamienny tron Mieszka I, a także szklana instalacja, która pokazuje obrys murów palatium. W podziemiach katedry zobaczymy fragmenty murów świątyni z X wieku i pozostałości misy chrzcielnej, gdzie chrzczono pierwszych polskich chrześcijan oraz relikty grobowca pierwszych władców Polski. Do dzisiaj szczątki Mieszka I i Bolesława Chrobrego spoczywają w katedrze – co prawda już nie w średniowiecznym grobowcu, tylko w imponującej Złotej Kaplicy.
Jeśli chcecie poznać historię Ostrowa Tumskiego w ciekawy sposób, wybierzcie się do Bramy Poznania – interaktywnego centrum historii. Bramy nie możemy nazwać muzeum, bo nie ma tam historycznych przedmiotów. W podróży przez tysiącletnią historię Ostrowa towarzyszy nam audioprzewodnik, a interaktywne ekrany, filmiki i wizualizacje sprawiają, że zwiedzanie jest bardzo ciekawe. Jeśli Brama Poznania rozbudzi Wasz apetyt na więcej, wybierzcie się do Rezerwatu Archeologicznego z przekrojem przez ziemno-drewniane wały z X wieku. A jeśli chcecie zobaczyć prawdziwą perełkę, nieodkrytą przez turystów, zajrzyjcie do Muzeum Archidiecezjalnego.
A jeśli macie ochotę na zwiedzanie Ostrowa w tempie dopasowanym do Was i nie jesteście fanami muzeów – napiszcie do nas! Nasi wykwalifikowani przewodnicy zdradzą Wam sekrety Wyspy Katedralnej i odpowiedzą na wszystkie pytania – dokąd jeszcze warto się udać, co zjeść itp.
Dzielnica Cesarska
To kompleks monumentalnych gmachów z początku XX wieku, wybudowanych po rozebraniu pierścienia XIX-wiecznych fortyfikacji. Sercem Dzielnicy jest zamek cesarski, najmłodsza rezydencja monarsza w całej Europie! Zamek powstał jako siedziba cesarza Wilhelma II, potem został przebudowany na rezydencję Hitlera, a obecnie służy jako Centrum Kultury. Tuż obok stoi wyjątkowo fotogeniczny gmach opery (pięknie wygląda na zdjęciach z fontanną i otaczającymi ją kwietnikami) oraz budynki uniwersyteckie, Collegium Minus i Maius. Po drugiej stronie zamku znajduje się jedno z najnowszych poznańskich muzeów – Muzeum Enigmy.
Dzielnica Cesarska to wyjątkowe miejsce, na które warto poświęcić trochę czasu. Jeśli poszukacie, być może odnajdziecie lwa, który pokazuje język. Albo płaskorzeźbę z Czerwonym Kapturkiem. Albo oryginalny tron cesarski, który wcale nie stoi w zamkowej sali tronowej. Albo balkon Hitlera. Co prawda w Dzielnicy Cesarskiej brakuje tablic informacyjnych, ale jeśli nie chcecie szukać sami tych miejsc i detali, chętnie Wam pomożemy. Zapraszamy na wycieczkę z przewodnikiem po Dzielnicy Cesarskiej i zamku, w czasie której zdradzimy wszystkie sekrety tego niesamowitego miejsca! Jesteśmy dostępni pod numerem: 792615799.
Dzielnica Jeżyce
Jeśli obejrzeliście już centrum miasta i macie ochotę na więcej, wybierzcie się na spacer po poznańskich Jeżycach. Zagubcie się na chwilę wśród jeżyckich ulic i przyjrzyjcie przepięknym secesyjnym kamienicom o ciekawych detalach. Wśród nich ukrywają się dawne zagrody bamberskie – w końcu jeszcze w 1900 roku Jeżyce były podpoznańską wsią. Zajrzyjcie też do Starego ZOO, jednego z dwóch ogrodów zoologicznych w Poznaniu (wstęp jest bezpłatny). Albo spróbujcie odnaleźć Teatr Nowy, w którym przez lata występowała Krystyna Feldman.
A czy słyszeliście o Jeżycjadzie? To cykl książek Małgorzaty Musierowicz, którego akcja toczy się w Poznaniu i który wziął nazwę właśnie od dzielnicy. Bohaterowie książek, rodzina Borejków, miała mieszkać w kamienicy przy ul. Roosevelta 5. Warto ją odnaleźć, nawet jeśli nie jesteście fanami Jeżycjady, bo to śliczny secesyjny budynek.
Jeśli chcecie się dowiedzieć, co jeszcze zobaczyć na Jeżycach – albo w ogóle w Poznaniu – dajcie znać. Nasi przewodnicy pomogą Wam ułożyć ciekawy plan zwiedzania i oprowadzą po mieście.
Cytadela
To dawny pruski fort artyleryjski, a obecnie – największy park miejski o 100-hektarowej powierzchni, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Na miłośników militariów czeka Muzeum Uzbrojenia z czołgami, samolotami i wyrzutniami rakietowymi. Fani sztuki odkryją prawie 30 rzeźb plenerowych, w tym zespół 112 figur bez głów i rąk, czyli słynnych „Nierozpoznanych” Magdaleny Abakanowicz. Uważni poszukiwacze odnajdą pozostałości fortyfikacji, m.in. fosę czy prochownię. Aktywni będą mogli pojeździć na rolkach albo rowerze, poćwiczyć na jednej z siłowni plenerowych czy pograć w badmintona. Miłośnicy roślin zachwycą się Rosarium, ogrodem różanym, a zapaleni fotografowie znajdą sporo świetnych ujęć. A idealnym miejscem na wypoczynek będą leżaki wśród kwiatów przy restauracji Umberto.
Poza tym właśnie na Cytadeli odbywają się wielkie pokazy, koncerty i widowiska. Zawody Latających Psów, Dni Ułana czy Misterium Męki Pańskiej to tylko niektóre wydarzenia, które ściągają tysiące widzów.
Cytadela to bardzo popularne miejsce przede wszystkim wśród mieszkańców Poznania. My zachęcamy, żeby zwiedzić ją np. na rowerze, podczas wycieczki rowerowej z przewodnikiem. Dajcie znać, jeśli jesteście zainteresowani – przygotujemy dla Was program zwiedzania dopasowany do Waszych potrzeb i możliwości.
Muzeum Rogalowe
To jedna z najbardziej popularnych i uniwersalnych atrakcji Poznania, która spodoba się nie tylko dzieciom, ale i seniorom, i grupom biznesowym. Przygotujcie się na sporo śmiechu, ale nie zapomnijcie też zakasać rękawów do pracy. Przecież rogale – przed degustacją – trzeba jeszcze przygotować, i to pod bacznym okiem Mistrza Rogalowego!
Muzeum Rogalowe to nie tyle typowe muzeum, co pokaz wytwarzania rogali świętomarcińskich – poznańskiego specjału, chronionego prawem Unii Europejskiej, który mogą wypiekać wyłącznie piekarnie na terenie Poznania i kilku okolicznych gmin, i to tylko te posiadające specjalny certyfikat.
Muzeum znajduje się naprzeciwko poznańskiego ratusza, a w czasie pokazów rogalowo-koziołkowych (o godzinie 11:00) nie tylko poznacie sekret doskonałego smaku rogali, ale będziecie mieli najlepszy widok na koziołki i dowiecie się, w jaki sposób niesforne zwierzątka stały się symbolem miasta. Pamiętajcie, że pokazy zaczynają się o konkretnych godzinach i że warto zarezerwować bilet wcześniej!
Oczywiście wizyta w Muzeum Rogalowym nie jest jedynym sposobem poznania ich historii. Może wolicie wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem, w czasie której dowiecie się więcej o św. Marcinie i rogalach? Albo wycieczkę kulinarną, w czasie której pojawią się nie tylko rogale, ale i inne specjały kuchni poznańskiej? Dajcie znać, jaki macie apetyt, a przygotujemy dla Was odpowiednią trasę z degustacjami!
Palmiarnia
Jeśli chcecie przez chwilę poczuć się jak w wilgotnym lesie równikowym, na sawannie czy w kraju śródziemnomorskim, koniecznie zajrzyjcie do Palmiarni. Zwłaszcza jeśli pogoda nie zachęca do spacerów po mieście!
Poznańska Palmiarnia należy do najstarszych w Europie i jest największym obiektem tego typu w Polsce. W dziesięciu pawilonach możecie zobaczyć m.in. palmę butelkową, najeżone cierniami „fotele teściowej”, bananowca czy wiktorię królewską, której liście mogą osiągnąć 2-metrową średnicę. Dowiecie się też, jak rośnie awokado, kawa, kakaowiec i mnóstwo innych roślin, które znamy z kuchni. Łącznie w Palmiarni znajduje się aż 17 tysięcy roślin należących do 1100 gatunków! Przy tych najciekawszych stoją tablice informacyjne, ale jeśli nie chcecie czytać, tylko wolicie posłuchać, koniecznie zabierzcie ze sobą specjalistę. Nasi przewodnicy pokażą Wam, które drzewo potrafić strzelać, jak wygląda prawdziwa akacja i wyjaśnią, czy drzewo o nazwie „cola” ma coś wspólnego z pewnym popularnym napojem. Zapraszamy do kontaktu pod numerem: 792615799.
Fort VI
Jeśli chcecie zobaczyć coś więcej niż typowy turysta spacerujący po poznańskim Starym Mieście, polecamy Wam fort VI. To jeden z fortów artyleryjskich, zbudowanych w XIX wieku przez Prusaków dookoła Poznania. Wtedy to miasto otoczyły aż dwa pierścienie fortyfikacji – wewnętrzy (prawie całkowicie rozebrany w XX wieku) i zewnętrzny, składający się aż z 18 fortów. Tylko niektóre z nich zachowały się do dzisiaj, a fort VI należy do tych w najlepszym stanie. Budowla robi ogromne wrażenie nawet na tych, którzy jeszcze nie wiedzieli, że są fanami fortyfikacji! Przejścia podziemnymi korytarzami (poternami), wizyta w kaponierze, spacer fosą czy możliwość wejścia do kopuły obserwacyjnej to tylko niektóre atrakcje fortu. Obiekt nie jest jednak dostępny do zwiedzania na co dzień. Jeśli chcecie dostać się do środka i poznać historię pruskich fortyfikacji, zapraszamy do kontaktu pod numerem: 792615799. Zorganizujemy wizytę w forcie lub przygotujemy dla Was zwiedzanie szlakiem fortów i bunkrów!
Nowe ZOO
To drugie największe ZOO w Polsce, ustępujące powierzchnią tylko wrocławskiemu. Na ponad 120 hektarach powierzchni znajduje się 6 stawów, minipark linowy, XIX-wieczny fort artyleryjski, który można zwiedzać, bary – i oczywiście przede wszystkim wybiegi zwierząt z całego świata. Zobaczymy tu nosorożce, żyrafy, lemury, niedźwiedzie, bardzo popularny Pawilon Zwierząt Nocnych, nowoczesną Słoniarnię… Długo by wymieniać! A jeśli samo oglądanie zwierząt Wam nie wystarcza, ZOO regularnie organizuje spotkania ze zwierzakami, pokazowe karmienie czy opowieści o danym gatunku. A dla grup – zajęcia edukacyjne w terenie oraz on-line.
Po ZOO kursuje bezpłatna kolejka, która pozwoli dotrzeć nawet do najbardziej odległych pawilonów, a osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie mogą skorzystać z melexa. Jeśli po zwiedzaniu wystarczy Wam sił, koniecznie przejdźcie Ścieżką Wśród Drzew, która liczy 250 m i znajduje się zaraz obok Ogrodu Zoologicznego. Wstęp jest bezpłatny.
Co ważne – Nowe ZOO, jako jedna z niewielu atrakcji, jest otwarte przez 365 dni w roku!
Jeśli zastanawiacie się, co jeszcze robić w Poznaniu i potrzebujecie wsparcia przewodnika miejskiego, chętnie pomożemy ułożyć program zwiedzania i oprowadzimy Was po wybranych miejscach. Kontakt: 792615799.